Kaleidoskop informací

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jiří Buráň

  „Zámožný je každý, kdo dokáže hospodařit s tím, co má. (Goethe)”

  Společnost: Mowapay

  Pracovní pozice: Ředitel obchodní sítě

  Specializace: Investice

  Naším posláním je ochránit a případně rozmnožit majetek svobodných lidí tak, aby si zachovali možnost svobodného rozhodování o své budoucnosti.

  Faber: Kypr se bude opakovat všude. Bohatí se nikde neschovají. Budou rádi, že nepřijdou o život…

  Rostoucí příjmová nerovnost mezi lidmi nakonec povede k tomu, že bohatí se nebudou mít kam schovat a události podobné těm, které se nedávno odehrály na Kypru, se budou opakovat v dalších zemích po celém světě, včetně rozvinutých ekonomik. Takový scénář načrtl v rozhovoru pro stanici CNBC známý investor-pesimista Marc Faber.

  image2

  „Stane se to všude na světě, v západních demokraciích. Dnes existuje víc lidí, které živí volby, než těch, kteří si na život vydělávají prací. Domnívám se, že byste se měli připravit na to, že ztratíte 20 až 30 % úspor,“ prohlásil vydavatel reportu Gloom Boom & Doom.

  Při pohledu na Kypr je prý jasné, že movitější klienti finančních institucí o své peníze přijdou buď skrze přímé vyvlastnění, či přes vyšší zdanění. „Budete mít štěstí, když nepřijdete o život,“ sdělil Faber mírně zaraženým moderátorům CNBC.

  „Problém spočívá v tom, že 92 % finančních aktiv vlastní 5 % populace. Většina lidí nemá žádné významné pozice v akciích a růst akciového trhu jim tak vůbec nic nepřináší. Doléhají na ně rostoucí náklady na živobytí; všichni víme, že reálné příjmy mediánové domácnosti v posledních letech klesají,“ prohlásil Faber.

  Postavil se tak proti teorii šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho, který obhajuje extrémně uvolněnou měnovou politiku právě efektem přenosu rostoucích cen akcií do širší ekonomiky. Transmisní mechanismus má podle předsedy Fedu fungovat tak, že nákupy dluhopisů stlačí jejich výnos tak nízko, že investoři přejdou k akciím. Následný růst akciového trhu poté způsobí, že se lidé budou cítit bohatší, jejich důvěra v ekonomiku vzroste a začnou víc utrácet, což na oplátku pomůže soukromému sektoru.

  Faber také poněkolikáté vyjádřil obavy ohledně probíhající akciové rally ve Spojených státech. Upozornil na fakt, že důležité tituly jako GEIBM, Federal Express, Yum, IntelMerckOracle či developeři zaostávají za svými maximy z ledna, nebo se pohybují na listopadových úrovních. Růst indexu S&P 500 podle Fabera táhne úzká skupina titulů z kategorie zboží denní spotřeby jako Johnson & Johnson.

  Akciový Index Dow Jones Industrial Average od začátku ledna do konce března posílil o 11,2 % a prolomil pět let starý rekord. Širší S&P 500 si za 1Q13 připsal 9,5 % a taktéž se dostal na nové historické maximum. Dolarový index, který sleduje vývoj americké měny vůči měnám šesti největších obchodních partnerů, za uplynulé tři měsíce posílil o 3,7 %.

  Jako další rizikový faktor Faber uvedl skutečnost, že ostatním akciovým trhům se v poslední době příliš nedaří a že jedinou reálnou příležitost nabízí americké burzy. V minulosti se podobný vývoj udál na technologickém trhu NASDAQ mezi lety 1997 a 2000 a v komoditním sektoru v roce 2008. „Skončilo to špatně, a proto bych byl ohledně amerického trhu opatrný.“

  Faber dále zopakoval, že americké akcie by mohly dál stoupat a v létě prudce propadnout. Jelikož však centrální banka stále tiskne peníze, což vede k neracionálním investičním rozhodnutím, Faber zatím akcie shortovat (sázet na pokles) nehodlá.

  „Vzhledem k bezútěšnému výhledu v Evropě a zpomalení v rozvíjejících se ekonomikách, což potvrdily společnosti jako Caterpillar a McDonalds, se domnívám, že tržby budou zaostávat za očekáváním a že by mohly výrazně zklamat i zisky.“

   

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.