Kaleidoskop informací

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jiří Buráň

  „Zámožný je každý, kdo dokáže hospodařit s tím, co má. (Goethe)”

  Společnost: Mowapay

  Pracovní pozice: Ředitel obchodní sítě

  Specializace: Investice

  Naším posláním je ochránit a případně rozmnožit majetek svobodných lidí tak, aby si zachovali možnost svobodného rozhodování o své budoucnosti.

  USA: tisknout se bude dál, sazby na nule zůstávají a ve válčení budeme také pokračovat

  Tento týden se nese ve znamení sledování situace na Kypru – Kyperští politici hledají dál cestu k odvrácení bankrotu, měla by pokračovat jednání s Ruskem. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble například varoval, že pokud si Kypr nezajistí zahraniční pomoc, nemusely by tamní banky otevřít nikdy.

  Opusťme ale na chvíli toto téma  a podívejme se k sousedům: Včerejší den mimo jiné totiž patřil Americe, kde proběhlo zasedání Fedu a také se úřadovalo na půdě Senátu.

  Americká centrální banka (Fed) včera podle očekávání ponechala v platnosti dosavadní kontroverzní měnovou politiku, jejíž pomocí podporuje ekonomický růst a zaměstnanost. Bude tak nadále kupovat dluhopisy za 85 miliard dolarů (téměř 1,7 bilionu Kč) měsíčně. Ekonomika Spojených států sice podle banky posílila, ale nezaměstnanost zůstává příliš vysoká.

  Banka navíc mírně zhoršila odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,3 až 2,8 procenta z dříve předpokládaných 2,3 až 3,0 procenta. V příštím roce počítá Fed se zrychlením hospodářského růstu na 2,9 až 3,4 procenta.

  Úrokové sazby ponechala na historickém minimu nula až 0,25 procenta.

  Během tiskové konference, Bernanke zdůraznil, že Fed je otevřen k přizpůsobení velikosti měsíčních nákupů aktiv v závislosti na hospodářském vývoji.

  “Plánujeme přizpůsobit naše nástroje v souvislosti se změnami vývoje”, řekl Bernanke.

  Fed by tak mohl zvýšit objem nakupovaných aktiv, pakliže by ekonomika dál oslabovala.

  Bernanke tvrdí, že agresivní uvolňování je zapotřebí, protože v případě jeho předčasného ukončení a současné vysoké nezaměstnanosti by to představovalo velké riziko pro ekonomiku. Takto vysoká nezaměstnanost by mohla poškodit produktivitu ekonomiky.

  Důchodová krize

  Navzdory rekordnímu růstu akciových trhů a známkám oživení ekonomiky se pracovníci a jejich zaměstnavatelé ve Spojených státech připravují na důchodovou krizi. Podle dostupných dat se zdá, že kombinace silných finančních a demografických trendů těžce dolehne na společnosti a jednotlivce, kteří se pokouší naspořit větší částky peněz na stáří. A právě kvůli kontroverzní politice se jim to nedaří.

  Delší doba dožití v současných podmínkách znamená prodloužení období, během něhož je třeba vyplácet důchody, což zatíží penzijní fondy i spořicí účty.

  Ještě hůře než dlouhověkost na penzijní fondy působí současné prostředí nízkých úrokových sazeb. Kvůli způsobu kalkulace budoucích závazků je jejich současná hodnota tím vyšší, čím nižší jsou sazby.

  Na válčení se peníze vždycky najdou

  Americký Senát ve středu schválil návrh zákona umožňující dočasné financování vládních výdajů. Zákon zároveň zmírní dopad rozpočtových škrtů na výdaje vlády prezidenta Baracka Obamy.

  Zákon, který má ve čtvrtek schvalovat ještě Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu, jí rámcově umožní fungovat do konce září. V platnosti však zůstávají automatické rozpočtové škrty ve výši 85 miliard dolarů (téměř 1,7 biliónu korun). Ty se mají dotknout zbrojních výdajů či financování programů zdravotnického zabezpečení.

  Schválením zákona se tak například armádě umožní, aby dočasně získala dostatek peněz na financování operací v Afghánistánu či Iráku, vláda bude díky němu moci hradit některé sociální programy a získá peníze na výplaty státních zaměstnanců.

  http://www.mowapay.cz/usa-tisknout-se-bude-dal-sazby-na-nule-zustavaji-ve-valceni-budeme-take-pokracovat

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.