Kaleidoskop informací

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jiří Buráň

  „Zámožný je každý, kdo dokáže hospodařit s tím, co má. (Goethe)”

  Společnost: Mowapay

  Pracovní pozice: Ředitel obchodní sítě

  Specializace: Investice

  Naším posláním je ochránit a případně rozmnožit majetek svobodných lidí tak, aby si zachovali možnost svobodného rozhodování o své budoucnosti.

  Připravuje se Čína na zavedení zlatého standardu typu Bretton Woods II?

  S pokračující volatilitou na trhu s drahými kovy vyvstává polemika nad tím, zda se náhodou Čína nepřipravuje na zavedení zlatého standardu typu Bretton Woods II.

  K tématu se vyjadřuje Stephen Leeb (americký ekonom a spisovatel): “Přesun moci a zlata se bude dít směrem ze západu na východ. Čína mohla nakoupit neuvěřitelných 1500 tun zlata za loňský rok. Stejně tak se zvyšuje její hospodářský růst. A co je skutečně ohromující je, jak moc yuan posílil z hlediska mezinárodních transakcí.”

  “Použití yunu v mezinárodních transakcí se zvýšilo o neuvěřitelných 170 % ročně.”

  “Posilující yuan, zvýšený nákup zlata, co jiného čekat od Číny než plán, jak převzít kontrolu nad měnovým systémem…”

  Míříme k dalšímu Bretton Woods? Pro měny je dlouhodobě neudržitelné, aby neustále ztrácely svou kupní sílu, zatímco střední příjmy – zejména v USA, budou i nadále klesat na západě.

  V určitém okamžiku bude muset dojít na změnu. A může to být právě Čína, která řekne, že je na čase zavést určitý druh zlatého standardu typu Bretton Woods II.

  Klasický zlatý standard byl zrušen během Velké hospodářské krize a následné války a národy chtěly nový měnový standard. V té době měly USA 20.000 tun zlata. Takže po další světové válce vítězné mocnosti včele s USA zavedly Bretton Woods a založily zlatý standard a celosvětovou dominanci amerického dolaru.

  Zlatý standard fungoval docela dobře, dokud se výdaje USA nevymkly kontrole v období pozdních šedesátých a začátkem sedmdesátých let. Jinak od konce druhé světové války až do počátku sedmdesátých let ekonomika USA zažívala opravdu “zlaté dny”.

  Bretton Woods II by se mohl odehrát v podobném scénáři, ale s tím rozdílem, že Čína bude hrát roli Spojených států. Tedy, že novým králem tohoto světového řádu bude pravděpodobně Čína.

  Je víc než jisté, že Čína má mnohem více zlatých rezerv než se oficiálně uvádí a je jen otázkou času, kdy zveřejní, že má přes 10.000 tun zlata. Zrovna tak si můžeme být jisti, že USA nemají 8.000 tun zlata, jak se uvádí dle statistik MMF. Existují pochyby, které dost přesvědčivě poukazují na to, že USA nemají své zlato a ani zlato zemí, které ho mají u nich uskladněno. Proč by jinak trvalo 7 let převést 300 tun zlata do Německa?

  Takže skutečně to, kam míříme, povede k novému zlatému standardu. Leeb je přesvědčen, že otázkou je, kdy se to stane, nikoliv, zda se to stane.

  Zdroj: King World News, Mowapay

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.