Kaleidoskop informací

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jiří Buráň

  „Zámožný je každý, kdo dokáže hospodařit s tím, co má. (Goethe)”

  Společnost: Mowapay

  Pracovní pozice: Ředitel obchodní sítě

  Specializace: Investice

  Naším posláním je ochránit a případně rozmnožit majetek svobodných lidí tak, aby si zachovali možnost svobodného rozhodování o své budoucnosti.

  Globální ekonomika je stále na bodu mrazu

  stuck

  Zprávy o globální ekonomice nejsou dobré. Proč tomu tak je? Světoví politici se zaměřují na špatné věci.

  Výsledek italských voleb dal jasně najevo nechuť voličů proti dalším úsporným opatřením předchozí vlády, ale nepodařilo se dosáhnout jiné alternativy. Výsledná nejistota udržuje italský trh vládních dluhopisů na tenkém ledě ohrožující již tak chabou ekonomiku eurozóny novou přívalovou vlnou finanční bouře.

  Americká vláda se zapletla do boje s tzv. sekvestrací – automatické škrty ve výdajích a zvýšení daní, ale už několik týdnů je stále bez řešení. Celkové škrty ve vládních výdajích ve výši 85 miliard dolarů oživují riziko dvojí recese. Tyto škrty představují 0,5 % HDP a méně než 1/10 fiskálního deficitu Spojených států. Křehký stav americké ekonomiky je i po pětiletém období masivních stimulačních opatření a dysfunkčnímu politickému systému vystaven dalšímu tlaku.

  Indie právě představila rozpočet, který zklamal trhy, protože ty doufaly v zásadní reformy. I když rozpočet slibuje nějaké snížení schodku s výhledem na dobrý růst, tak to neukazuje na vytvoření vlastní dynamiky růstu, protože současný, velký a stále přetrvávající schodek veřejných financí – kolem 1/10 HDP, způsobuje inflaci a vytlačuje investice.

  Průmyslová výroba v Číně v lednu a únoru zaostala za očekáváním analytiků a zpomalila meziroční tempo růstu na 9,9 %. Pomaleji ale rostly i tržby v maloobchodě, což svědčí o tom, že se čínská ekonomika z nejslabšího růstu za posledních 13 let zotavuje hůř, než se předpokládalo. Země se bude muset připravit na řešení dalších problémů jako jsou reformy vlády a státních podniků, bude muset zvýšit transparentnost a stanovit zákonná pravidla.

  Selhání politického vedené po celém světě se odráží na slabé globální ekonomice, a i když dochází k výměně stráží ve vedení, tak jde jen o výměnu tváří, ale způsob vedení a řešení problémů zůstává stejný. Tedy stejně špatný.

  Současná generace vůdců si myslí, že řešení hospodářských potíží je dostatečná stimulace růstu. Bohužel ale pokud neodstraní přetrvávající problémy, tak nedosáhnou dostatečného růstového potenciálu, i když se stále snaží přilévat olej do ohně.

  Je pravděpodobné, že současný globální růst kolem 2 %  zůstane i v nadcházejících letech. Ti, kteří doufají, že rostoucí vlnou stimulů vyřeší všechny problémy, tak se velmi pletou, naopak vystaví ekonomiku znovu krizi.

  Bernankeho show

  Vláda USA přijala jak na fiskální, tak monetární úrovni stimulační opatření od doby krize v roce 2008. Může si to do dovolit, protože dolar je světovou rezervní měnou. To dává prostor Fedu rozšířit nabídku peněz, aniž by si připouštěli nějakou ztrátu hodnoty dolaru. Hledají cestu nejmenšího odporu.

  Stimulační strategie způsobuje a podněcuje spekulativní činnost. Akciový trh se nachází v blízkosti maxima a úvěrové rozpětí v blízkosti minima.

  To je to, čeho chtěl Fed dosáhnout. Doufal, že se zvýší investice a tím se oživí růst. Bohužel, se tak nestalo, proto i nadále probíhá QE3 a QE4.

  Rozvaha Fedu se od doby krize zčtyřnásobila k úrovni 3 bilionům dolarů. Je pravděpodobné, že se navýší o další bilion v tomto roce. Pak tu máme problém s automatickými škrty ve vládních výdajích. A s ohledem na odchod babyboomers do důchodu je víc než pravděpodobné, že trend ve výdajích bude naopak rostoucí.

  Fed bude i nadále podporovat uvolněnou měnovou politiku a bude se dál držet kvantitativního uvolňování. Zkrátka, Bernanke bude tisknout, dokud neodejde z úřadu.

  Další předseda Fedu se bude muset vypořádat se zmatky a problémy, které za sebou zanechává.

  Vynucené šetření v eurozóně

  Úsporná opatření spouští recesi, která zvyšuje deficit státního rozpočtu, což vyžaduje větší úsporná opatření. Neexistuje důvod domnívat se, že by se tento začarovaný kruh mohl zastavit v dohledné době. S ohromující mírou nezaměstnanosti a politickou nestabilitou se Evropa bude dál potýkat s rostoucími problémy.

  Cílem úsporných opatření je snížit rozpočtový deficit, což ale funguje pouze za předpokladu, že to vede ke snížení nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti.

  Bohužel rozdíl v konkurenceschopnosti mezi severem a jihem je obrovský, možná až 30%. Nicméně, stejně jako v USA nejsou vyřešeny problémy, které by přispěly k dosažení stabilního a dostačujícího růstu. Takže, ač se politici snaží stabilizovat finance přes makro nástroje, tak se jim nedaří vytvořit dostatečný růst.

  Takže když se země snaží zvyšovat poptávku prostřednictvím stimulů, odezva místní nabídky bude poměrně malá. Slabá odezva dělá stimuly neúčinné. To je důvod, proč masivní stimulační opatření v USA spíše vyvolávají na rozvíjejících se trzích bublinu než zvyšování zaměstnanosti doma.

  Při současné globální ekonomice, může země zlepšit svou ekonomiku zvyšováním konkurenceschopnosti, nikoliv poptávky. Nejdůležitější prvky při kalkulaci konkurenceschopnosti jsou bydlení, zdravotní péče a vzdělání.

  Monetární stimuly fungují jinak. Zvyšují inflaci právě v těchto odvětvích. Tradiční makro ekonomická politika vytváří jen malý přínos v krátkodobém horizontu a mnoho škod v dlouhodobém horizontu.

  Hlavní překážkou pro růst v Evropě je nepružnost na trhu práce. A bez pružnosti je pravděpodobné, že trpí klesající produktivita.

  Pět let od doby finanční krize se globální politika i nadále zaměřuje na špatné věci, které ji vzdalují od oživení a naopak vedou k podpoře dalších spekulací. Globální ekonomika je ve výsledku i nadále nestabilní.

  Zdroj: Market Watch, Mowapay

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.