Kaleidoskop informací

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jiří Buráň

  „Zámožný je každý, kdo dokáže hospodařit s tím, co má. (Goethe)”

  Společnost: Mowapay

  Pracovní pozice: Ředitel obchodní sítě

  Specializace: Investice

  Naším posláním je ochránit a případně rozmnožit majetek svobodných lidí tak, aby si zachovali možnost svobodného rozhodování o své budoucnosti.

  G20 se chce vyhnout měnové válce. Nemožné, jelikož v ní už dávno jsme

  G20

  Představitelé zemí skupiny G20 slíbili, že nebudou podporovat svou konkurenceschopnost devalvacemi domácích měn a vyhnou se tak měnové válce. Na summitu v Moskvě se také řešila oslabená japonská měna, ministr financí Taro Asó slíbil udělat maximum pro zlepšení rozpočtové situace ve své zemi.

  Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí skupiny G20 v sobotu slíbili, že se vyhnou tzv. měnové válce a nebudou podporovat svou konkurenceschopnost devalvacemi domácích měn. Odložili rovněž plány na stanovení nových cílů pro snižování státních dluhů. Podle agentury Reuters tak naznačili obavy o křehký stav světové ekonomiky.

  Představitelé G20, která sdružuje největší ekonomiky světa, se v závěrečném komuniké ze zasedání v Moskvě vyhnuli přímé kritice Japonska, jehož měna v důsledku uvolněné měnové politiky prudce oslabila. Ekonomiku nyní prostřednictvím uvolňování měnové politiky podporují také další země, včetně Spojených států.

  Představitelé G20 slíbili, že se budou snažit omezit dopady uvolněných měnových politik na sousední země. Měnová politika by podle nich měla být zaměřena pouze na cenovou stabilitu a hospodářský růst. Kanadský ministr financí Jim Flaherty nicméně upozornil, že je těžké posoudit, zda je cílem politiky některé země oslabení její měny.

  “Všichni jsme se shodli na tom, že odmítáme vstoupit do jakékoli měnové války,” uvedl francouzský ministr financí Pierre Moscovici. Mezinárodní měnový fond (MMF) již dříve upozornil, že slova o měnové válce, která v posledních dnech zaznívají z úst představitelů některých zemí, jsou nadnesená.

  G20 v komuniké upozornila, že hrozby pro světovou ekonomiku sice klesají, ale hospodářský růst zůstává příliš slabý a nezaměstnanost vysoká. “Je zapotřebí pokračovat ve snahách o vybudování silnější hospodářské a měnové unie v eurozóně a o vyřešení nejistot souvisejících s rozpočtovou situací ve Spojených státech a Japonsku,” dodala.

  Zdroj: Reuters, G20

  Závěrečné hodnocení v originálním znění: Сommunique of Finance Ministers and Central Bank Governors, Moscow

  * * *

  Počátek měnových válek se dá připisovat tažením amerického Fedu, který vlastně vyvolal reakci u Číny, rozhodnutí mezi inflací a silnější měnou tenkrát vyhrála posílená měna, ale to byl jen začátek.

  Cíl je pro všechny státy naprosto jasný, získat výhodu v exportu. Oslabení měny napomáhá posílit export, kvůli levnějším produktům (levnější pracovní síla značí levnější náklady na výrobu, nakupovaní za silnější měnu). Vyspělé ekonomiky si tak chtějí ukrojit růst pro sebe a podpořit zaměstnanost, ale je to správné? Každá akce vyvolává reakci, když k tomu připočteme, že stát, který neoslabuje měnu, musí čelit opačným silám, tak se rozhodně nemůžeme bavit o poklidném konfliktu.

  Rozvojové státy hrají v těchto válkách také svoji roli, velmi nelichotivou a jen těžko záviděníhodnou. Cesta z  rozvojové země k té rozvinuté není jen v patřičné úrovni života obyvatel, ale také v její udržitelnosti. Levná pracovní síla a slabá měna, která tuto cestu lemuje je však spekulací velkých a bezohledných států postupně upírána, proto tyto státy budou čelit těžkým a nevyhnutelným rozhodnutím, ale to bude stále nic v porovnání s těmi, co tady hrají hlavní role.

   Mowapay

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.