Kaleidoskop informací

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jiří Buráň

  „Zámožný je každý, kdo dokáže hospodařit s tím, co má. (Goethe)”

  Společnost: Mowapay

  Pracovní pozice: Ředitel obchodní sítě

  Specializace: Investice

  Naším posláním je ochránit a případně rozmnožit majetek svobodných lidí tak, aby si zachovali možnost svobodného rozhodování o své budoucnosti.

  Co bychom měli vědět o penězích?

  money

  Používáme je denně. A tak málo o nich víme. Jde vlastně o určitou sociální konvenci, která tu bude tak dlouho, dokud jí budeme důvěřovat. Ano, řeč je o penězích a o tom, co je určuje. Pojďme si tedy říct, jaké máme určující znaky pro peníze?

   

  • Peníze musí být odolné, což splňuje pouze zlato a stříbro, rozhodně ne papírová měna.
  • Musí být trvanlivé, což je důvod, proč se nepoužívá pšenice nebo kukuřice nebo rýže.
  • Musí být dělitelné, což je důvod, proč se nepoužívají umělecká díla, ale zlato a stříbro to opět splňuje.
  • Musí být jednoznačně ocenitelné, což je důvod, proč se nepoužívají nemovitosti nebo diamanty.Směnitelné, je možné určit cenu komodity ve zlatě? Pochopitelně ano.
  • A musí být uchovatelem hodnoty, splňuje pouze zlato a stříbro. V době zlatého standardu, se dá využít i papírových peněz, které jsou kryté zlatem. To dnes už rozhodně není. Papírová měna je pouze něčím, co má hodnotu, dokud tomu věříme.

  Papírové peníze mohou být zkrátka jednoduše vytištěny, zlato a stříbro nikoliv. A vzhledem k tomu, jak se měnová zásoba jednotlivých národů zvyšuje, cena zboží a služeb jde také nahoru, protože každý nový papír vytvořený “z ničeho” znamená, že každý již vydaný papír má nižší hodnotu. Každou jednotku nově vytištěných peněz můžete zakoupit v současných cenách, ale peníze, které jsou už v oběhu před tiskem nakupují zboží a služby v nové, vyšší cenové hladině. Toto trvalé, průběžné a tiché zdanění okrádá všechny, ale ovlivňuje především chudé, kteří se potýkají už tak s bídou.

  Kdyby chudí na celém světě věděli, do jakého média, typu peněz mají uložit to málo, co mají, aby se vyhnuli poklesu kupní síly, tak by se jejich životní úroveň zlepšila. Pozitivní zpráva je, že většina lidí to již pochopila a aktivně ukládají své prostředky do fyzického zlata a stříbra (slitků nebo mincí). Ale jsou zalté a stříbrné mince opravdu penězi?

  Peníze prošly v historii svého vzniku několika důležitými změnami, než se dostaly do stavu, v jakém je známe dnes. Hlavní podíl na jejich vzniku měla dělba práce a s ní spojený vývoj směny, který dal postupně vznikat komoditním, papírovým a bankovním penězům. Dříve byly všechny peníze kryté zlatem. V dnešní době již kryté nejsou a ani množství peněz v oběhu není určováno množstvím zlata, ale monetární politikou centrální banky.

  Jak tedy mohou vznikat peníze například v České republice?

  • V České republice vydává peníze (bankovky, mince, oběživo) Česká Národní Banka (ČNB).
  • V ČR i ve světě se používá systém tzv. částečných rezerv, díky tomu mohou tzv. obchodní banky (KB, ČSOB, ČS, …) tvořit další elektronické peníze.

  Schématicky si to představme následovně:

  Ekonomický systém tedy funguje na základě půjčování peněz do existence s tím, že by se měly vrátit peníze s úrokem, ale vzhledem k tomu, že na všech penězích je dluh s úrokem, tak dluhy rostou mnohem rychleji než peníze. To znamená, že celý systém bude fungovat pouze za předpokladu, že si budou všichni lidé neustále půjčovat peníze. Jakmile si přestanou půjčovat, celý systém se zhroutí. To nastane v případě, když se ekonomika ocitne v problémech a lidé se začnou bát (přestanou důvěřovat státu, bankám, …), začnou šetřit a splácet své dluhy a nebudou si chtít více půjčovat.

  K měření množství peněz v systémou slouží tzv. peněžní agregáty, nejčastěji M1 a M2, někdy také M3 a další:

  • M0 = měnová báze = peněžní prostředky s největším stupněm likvidity = oběživo + rezervy (bankovky a mince držené bankami a vklady KB u ČNB)
  • M1 = oběživo + vklady na běžných účtech v bankách (v domácí měně)
  • M2 = M1 + termínované vklady v bankách + ostatní vklady v bankách (v domácí měně)

  A nyní se podívejme, jak přibývají peníze v sytému:

  Od roku 2002 do roku 2012 se zvýšil objem peněz v ČR 2 – 3krát. Při nulové inflaci by se objem peněz měl rovnat objemu zboží a služeb na trhu. takže, aby si peníze uchovaly kupní sílu z roku 2002, museli bychom nyní mít na trhu o 2-3krát více domů, aut, benzínu, potravin, zájezdů, kadeřníků, atd…

  V systému částečných rezerv nesmí dojít ke ztrátě důvěry v banky. Pokud by si všichni lidé a firmy chtěli vyzvednout své vklady v bankách, tak by nebyly peníze ani pro 10 % z nich. Stát se musí snažit zachránit každou banku. Stát a banky společně přežijí nebo zkrachují.

  Dostáváme se tedy k důvodům, proč je v dnešní době výhodné investovat do zlata a stříbra (”proč zlato a proč stříbro“) a proč by měla jeho cena i nadále růst:

  Jaká by byla cena 1 unce zlata při zavedení zlatého standardu ve Spojených státech a v České republice?

    USA ČR
  Rezervy zlata  8133,5 t 11,6 t
  Měnová báze  2.641,946 mld. USD 469,3 mld. Kč
  Cena 1Oz při zlatém standardu 10.101 USD 1.258.210 Kč

  Žijeme v době nekrytých peněz, které se jednoduše tisknou tzv. z ničeho. Pokud nebude žádný mechanismus, který by omezil, kolik může být peněz vytištěno, pak podle historie vše nasvědčuje tomu, že inflace bude mít velmi špatný vliv na ekonomiku. V konečném důsledku tedy nejde o to, jakou má zlato a stříbro nyní cenu, ale o to, že uchovávají skutečnou hodnotu.

  Mowapay

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.