Kaleidoskop informací

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jiří Buráň

  „Zámožný je každý, kdo dokáže hospodařit s tím, co má. (Goethe)”

  Společnost: Mowapay

  Pracovní pozice: Ředitel obchodní sítě

  Specializace: Investice

  Naším posláním je ochránit a případně rozmnožit majetek svobodných lidí tak, aby si zachovali možnost svobodného rozhodování o své budoucnosti.

  BoE zvažuje záporný úrok

  negativ

  Britská centrální banka zvažuje záporný úrok aneb jak ještě víc a rychleji připravit střadatele a fondy o jejich naspořené peníze. Nyní má britská centrální banka už čtyři roky rekordně nízký úrok 0,5 procenta. Záporný úrok by znamenal, že by komerční banky musely centrální bance platit za to, že u ní mají uložené peníze.

  “Byla by to výjimečná věc, která se musí důkladně promyslet,“ řekl Paul Tucker (zástupce guvernéra Bank of England) při svém vystoupení v parlamentním finančním výboru. Podle něj jde o jednu z alternativních myšlenek k posílení ekonomiky. “Budeme zkoumat, zda nám něco brání zavést záporné úrokové sazby.”

  A co střadatelé? Jaký bude mít zavedení záporného úroku dopad na střadatele, kteří mají své úspory v bankách a od propuknutí finanční krize už na vlastní kůži pocítili snížení příjmů z úroků ze svých vkladů? Drtivý!

  Ačkoli několik dalších centrálních bank experimentovalo s negativními úrokovými sazbami v posledních letech – zejména Švédsko a Dánsko – toto je poprvé, kdy se touto myšlenkou začala zaobírat konzervativní Anglie.

  V Anglii je situace zcela odlišná od dvou výše jmenovaných zemí – úrokové sazby jsou už tak rekordně nízké a navíc BoE přistoupila také k takzvanému kvantitativnímu uvolňování, což v praxi znamená napumpování 375 miliard liber (zhruba 1,1 biliónu korun) do ekonomiky.

  O oživení ekonomiky, které si slibuje od tohoto jinak zoufalého činu, si může nechat jenom zdát, protože ve Velké Británii je v posledních letech extrémně uvolněná měnová politika, která zatím nevede k udržitelnému ekonomickému oživení a naopak způsobuje vyšší inflaci. A v případě záporných úrokových sazeb by se tak ještě víc přiložilo pod kotlem, což by mimo jiné znamenalo rozbouřený dav v ulicích.

  Zdroj: BBC, Telegraph, Mowapay

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.