Kaleidoskop informací

Další nový web projektu Poradci-sobě.cz

 • Kategorie • Autor blogu

  Jiří Buráň

  „Zámožný je každý, kdo dokáže hospodařit s tím, co má. (Goethe)”

  Společnost: Mowapay

  Pracovní pozice: Ředitel obchodní sítě

  Specializace: Investice

  Naším posláním je ochránit a případně rozmnožit majetek svobodných lidí tak, aby si zachovali možnost svobodného rozhodování o své budoucnosti.

  Banky jsou příliš velké, aby mohly padnout…

  Není to tak dávno, kdy jsme publikovali článek o hrozícím nebezpečí příliš velkých bank pro globální ekonomiku: Stále příliš velké na bankrot a čím dál větší a dnes se k tomuto tématu vracíme znovu, jelikož se od té doby nic nezměnilo a hrozba narůstá o poznání víc vzhledem k současnému ekonomickému a politickému vývoji ve světě.

  Největší banky jsou stále příliš velké a příliš nebezpečné pro globální ekonomiku. Jde o pět největších amerických bank mezi něž se řadí – JP Morgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo a Goldman Sachs – těchto pět bank má aktiva odpovídající 55% HDP USA. Ovládají americký finanční systém s více než 40% bankovních vkladů a aktiv.

  A také tu jsou největší banky v ostatních vyspělých zemích, které jsou dominantní na svých trzích, což je důvod krize v eurozóně a stagnace v Japonsku.

  Tyto velké instituce byly jádrem problému globální finanční krize v roce 2008, jsou odpovědné za většinu ztrát a to vše kvůli systémovému riziku. Jakmile se začaly hroutit, tak přijaly bilionovou finanční výpomoc, půjčky a další mimořádné podpory, aby se udržely na živu. Pomoc byla nutná, jak nám neustále spousta státníků opakuje, protože selhání největších bank by mělo katastrofální důsledky.

  Po této výpomoci bankovní regulátoři, zákonodárci a veřejnost si slíbili, že “už nikdy znovu”. Orgány začaly navrhovat nová pravidla pro posílení bank a ujišťovaly se, že pokud se velká banka dostane do platební neschopnosti, tak zde bude rychlý způsob, jak ji z toho dostat bez toho, aniž by to poškodilo zbytek ekonomiky.

  Nová pravidla jsou nezbytná, neboť pád Lehman Brothers v září 2008 ukázal, že běžný postup bankrotu nefunguje pro tak velké a navíc vzájemně propojené společnosti. Kolaps Lehman B. ukázal, že velké banky jsou složitě propojeny a pád jedné z nich bude smrtelný pro všechny ostatní.

  Kolaps Lehman B. dal do pohybu vlnu dalších selhání, která přivedla globální ekonomiku na kolena během několika dnů. A ani o čtyři roky později se tato banka z tohoto selhání ještě nevzpamatovala.

  Oficiální odpověď na “too big to fail” je v sepsání složitějších předpisů v oblasti finančních produktů –  nová pravidla, která by měla definovat “kapitál”, “riziko”,  “pákový efekt” a “majetkové obchodování” a tisíc dalších pojmů.

  Cílem je přimět velké banky k internalizaci více společenských nákladů na jejich rizikového chování. Je to však možné? Tyto organizace jsou prostě moc velké na to, aby se daly regulovat a jsou příliš velké na to, aby se to mohlo ignorovat. Dokonce vidíme, že ani cesta neomezeného kvantitativního uvolňování, které nám centrální banky předvádí v čele s americkým Fedem a směle následované evrospkou ECB, anglickou BoE nebo japonskou BoJ nikam nevede. Je čas je rozdělit.

  Zdroj: Market Watch, Gold Money, Mowapay

  Komentovat příspěvek

  You must be logged in to post a comment.